19.10.2017 23:01

6 NOVÝCH ELEKTROBUSŮ PRO MHD HRANICE BYLO PŘEDSTAVENO NA DNI ELEKTROMOBILITY

Šestice nových elektrobusů SOR EBN 9,5 pro MHD Hranice byla představena v rámci Dne elektromobility na hranickém Masarykově náměstí ve čtvrtek 19.10.2017.

Stávající dopravce ČSAD Frýdek-Místek a.s.(spadající do dopravní skupiny 3ČSAD), který zajišťuje městskou dopravu v Hranicích již od roku 2008, se na základě vloni uzavřené smlouvy zavázal zajišťovat MHD v Hranicích po dobu dalších 10 let (minimálně do 31.12.2026) bezemisními autobusy na všech devíti městských linkách. (Výjimku tvoří linka č.6 se šesti spoji denně zajišťována společností Arriva Morava).

SOR EBN 9,5 je nízkopodlažní dvounápravový dvoudveřový elektrobus o délce 9790 mm určený pro hromadnou přepravu osob na kratší vzdálenosti v městském provozu, výrobcem je česká společnost SOR Libchavy.

Pro pohon vozidla slouží asynchronní šestipólový vodou chlazený elektromotor o jmenovitém výkonu 120 kW.

Trakční baterie je lithium-iontová, složena ze 180 článků, s kapacitou 172 kWh. Dojezd na jedno nabití je až 180 km.

Využíváno může být jak elektrické, tak i nezávislé naftové topení.

Finanční náklady na jeden km jízdy jsou sice nižší než u dieselových vozů, cena elektrobusu ovšem až třikrát převyšuje cenu klasického naftového autobusu, proto je k navrácení investice potřeba adekvátně delší doby. Opodstatnění mají proto dotační tituly, jejichž prostřednictvím jsou vozidla financována. V případě MHD Hranice byl nákup realizován za přispění dotací z programu IROP (Integrovaný regionální operační program).

Elektrobusy SOR EBN 9,5 pro MHD Hranice (reg.značky 1TC 1840, 1TC 1841, 1TC 1842, 1TC 1843, 1TC 1844 a 1TC 1845)  jsou vyvedeny v tradičním korporátním laku, tedy v kombinaci zelené a bílé barvy, avšak oproti standardně užívané zelené v odstínu RAL 6018 byl mimořádně použit metalický odstín G-92787. Navíc jsou vozy opatřeny tematickým polepem, který byl vytvořen ve spolupráci s městem Hranice. Řezaná grafika znázorňuje časovou linku s významnými hranickými letopočty, kdy ve městě vznikaly významné stavby (synagoga, kostel, viadukty), či byla prozkoumána další etapa proslulé hranické propasti. Analogicky pak grafika na tuto časovou osu navazuje nasazením první elektrifikované MHD flotily. Přistoupeno bylo i k mírné úpravě logotypu 3ČSAD, do kterých byla zakomponována zástrčka symbolizující elektropohon.

Vozidla jsou osazena vnějšími i vnitřními informačními panely, vnitřní LED panely BUSTEC zobrazují cestujícím informace o jízdě v reálném čase. Odbavovací zařízení je nově od firmy MIKROELEKTRONIKA, významnou novinkou, která je zajištěna ve spolupráci s ČSOB,  je možnost rychlého a pohodlného odbavení prostřednictvím bezkontaktní platební karty.

Samozřejmostí je vybavení elektrobusů akustickými asistenčními systémy pro slabozraké a nevidomé, k dispozici je rovněž výklopná plošina pro snadnější nástup a výstup imobilních cestujících. Mladší cestující ocení možnost připojení prostřednictvím WiFi. Vozy mají celkem 26 pevných a dvě sklopné sedačky.

Dopravce pro provoz v Hranicích využívá silného zázemí své mateřské společnosti CIDEM Hranice a.s., v jejímž areálu má k dispozici nově vybudované nabíjecí stanice, parkovací a odstavné plochy a zázemí pro řidiče.

Slavnostní představení nových bezemisních vozů proběhlo na Masarykově náměstí v Hranicích ve čtvrtek 19.10.2017 od 14 hodin. Po krátkých proslovech představitelů města, Olomouckého kraje, dopravce 3ČSAD, společnosti SOR a ČSOB banky se slova ujal pan Jiří Doležel, farář hranické farnosti, který novým elektrobusům požehnal. Zástupci města a dopravce poté slavnostně přestřihli pásku a nová vozidla tak byla pokřtěna a předána k užívání.

V rámci akce si pak mohli obyvatelé města i ostatní zájemci elektrobusy důkladně prohlédnout a vyzkoušet jejich vlastnosti i při okružních jízdách okolo náměstí.

Doprovodný program zajišťovala dechová kapela Hraničáci a vokální skupina Vokalamita, představily se elektromobily i vozy elektrotaxi, k vidění byl historický omnibus Tatra T-43 z roku 1929 a rovněž autobus Karosa C 734.

Během programu došlo také k ocenění výherců výtvarné soutěže žáků a studentů na téma "Doprava v roce 2050". Vítězné výkresy byly vystaveny ve dvou elektrobusech.

Doplňme, že projekt elektrifikace Hranic byl pro svá specifika zařazen do evropského projektu ZEUS (Zero Emission Urban Bus System), jehož hlavní činností je rozšiřování elektrifikovaných řešení na sítě městské hromadné dopravy, čímž sleduje cíl Evropské komise vytvořit konkurenceschopné a udržitelné dopravní systémy s využíváním alternativních paliv.

Stanislav Trunečka s využitím tiskových materiálů 3ČSAD

fotogalerie zde:  ELEKTROBUSY HRANICE

 

—————

Zpět